Kiełbasa na Wielkanoc
W Święta mamy ochotę na wyjątkowe potrawy. Nie macie pomysłu, a chcecie przygotować coś oryginalnego? My proponujemy pyszną domową kiełbasę. Jej smak zachwyci wszystkich gości, którzy zasiądą przy waszym stole. Jakie są jej dodatkowe plusy? Możecie ją ugotować, usmażyć, a nawet jeśli wyjdzie jej więcej niż planujecie zjeść - zamrozić!
Składniki:
- 1,5 kg łopatki wołowej
- 0,75 kg łopatki wieprzowej
- 0,75 kg chudej słoniny
- 40 g soli
- 1 łyżeczka białego pieprzu
- ½ łyżeczki zmielonej gałki muszkatołowej
- Sok z 1 cytryny
- 8-10 kromek białego chleba tostowego
- 350 ml mleka
- 250 ml wytrawnego, białego wina
- 1 litr zimnej wody
- 4-6 metrów nasączonych osłonek
Oczyść mięso i pokrój je w kostkę o wielkości 2 x 2 cm. Oddziel tłuste mięso od chudego, dopraw solą i włóż na jeden dzień do lodówki. Pokrój chleb w kostkę i zamocz w winie. Używając maszynki do mięsa, zmiel (dwa razy): chude mięso, pieczywo, przyprawy i mleko. Tłuste mięso zmiel jeden raz. Za pomocą haka, połącz wszystkie składniki w misie robota. Ciągle mieszając dodaj tyle zimnej wody, ile mieszanina jest w stanie wchłonąć.
Nałóż osłonkę na nasadkę, aby rozpocząć faszerowanie kiełbasek. Na końcu osłonki zrób supeł. Włóż mięso do leja i rozpocznij nadziewanie na niskich obrotach, starając się aby farsz rozkładał się równomiernie, tworząc regularny kształt. Delikatnie okręcaj napełnione osłonki, aby kiełbasa uzyskała kształt koła. Gdy zostanie około 5 cm, do końca osłonki, zatrzymaj faszerowanie i zawiąż supeł na końcu. Aby kiełbasa zachowała pożądany kształt użyj drewnianych szpikulców.
Podgrzewaj kiełbaski w wodzie przez 15 do 20 minut (temperatura 70-75 stopni), następnie schłodź je w lodowatej wodzie. Po około 30 minutach, wyjmij je z wody i poczekaj aż ponownie uzyskają temperaturę pokojową. Gotowe kiełbaski możesz smażyć na patelni, grillować lub zamrozić.
Lista tagów: