Rozszyfruj rośliny strączkowe - po co je jeść i jak je gotować?

Data dodania: Kategorie: Porady

Rozszyfruj rośliny strączkowe - po co je jeść i jak je gotować?

Data dodania: Kategorie: Porady

Spożycie roślin strączkowych w Polsce wciąż nie jest tak wysokie, jak chcieliby eksperci ds. żywienia. Unikanie pokarmów strączkowych często wynika jednak wyłącznie ze złych doświadczeń z dzieciństwa, braku pomysłów na ich przetworzenie lub strachu przed wzdęciami. Dzięki naszym wskazówkom pokochasz ten zdrowy przysmak.  

Dlaczego warto dać szansę roślinom strączkowym?

Rośliny strączkowe zawierają stosunkowo dużą ilość białek roślinnych – w połączeniu ze zbożami tworzą pełnowartościowy posiłek wegetariański, łatwo dopasowujący się do mięsa. Nie bez znaczenia jest także ilość błonnika , niezbędnego dla zdrowia naszego przewodu pokarmowego – rośliny strączkowe zawierają go średnio około 20 g na 100 g. Ponadto są naturalnie bezglutenowe i charakteryzują się dużą zdolnością sytości.

Roślinom strączkowym przypisuje się również obniżenie poziomu cholesterolu LDL, stabilizację insuliny i cukru we krwi, obniżenie ciśnienia krwi oraz zmniejszenie ryzyka zawału serca lub udaru mózgu. Jednocześnie wspomagają regularne wypróżnienia, a ich regularne spożywanie zmniejsza ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.

Przynoszą korzyści zdrowiu, planecie i budżetowi

Poza korzyściami zdrowotnymi, warto uwzględnić rośliny strączkowe w diecie również z innych powodów. Choć niektóre rodzaje są importowane, to w Polsce łatwo dostępne są soczewica, fasola i groch. Rośliny strączkowe są sycące, a po ugotowaniu znacznie zwiększają swoją objętość, co sprawia, że są ekonomiczne i nie obciążają budżetu rodzinnego.

WSKAZÓWKA: Gotowanie roślin strączkowych jest łatwe. Warto wypróbować garnek do gotowania ryżu ETA Granello, który świetnie sprawdza się także do gotowania strączków.

Wszechstronność roślin strączkowych

Rośliny strączkowe można wykorzystać w wielu daniach. Nadają się zarówno do potraw na ciepło, jak i na zimno, np. jako baza do smarowideł lub dodatek do sałatek. Mogą być też używane w deserach, takich jak ciasteczka, muffinki czy brownies. Strączkowe burgery, "bezmięsne" klopsiki i sosy zadowolą nie tylko wegetarian.

Innym sposobem na włączenie roślin strączkowych do diety jest użycie mąki strączkowej, którą można przygotować samodzielnie, np. z ciecierzycy.

WSKAZÓWKA: Ciecierzycę namocz na kilka godzin, wysusz w piekarniku i zmiel na proszek. Przechowuj w szczelnie zamkniętym pojemniku.

W sklepach dostępne są również makarony z roślin strączkowych oraz chipsy, które mogą przypaść do gustu.

WSKAZÓWKA: Czy wiesz, że orzeszki ziemne to również rośliny strączkowe? Spróbuj masła orzechowego, pieczywa, ciasteczek czy orzechowych kotletów z kurczaka.

Masło orzechowe

Jak zapobiegać wzdęciom po spożyciu roślin strączkowych?

Aby uniknąć wzdęć po spożyciu roślin strączkowych, można zastosować kilka trików. Najpierw namocz strączki przez kilka godzin (najlepiej całą noc), następnie odlej wodę i gotuj w świeżej wodzie.

WSKAZÓWKA: Spróbuj czerwonej soczewicy, która gotuje się szybko i nie powoduje wzdęć.

Dodawanie przypraw takich jak cząber, majeranek, bazylia czy liść laurowy oraz wodorosty (nori lub wakame) może pomóc w redukcji wzdęć. Warto także stopniowo przyzwyczajać organizm do roślin strączkowych.

Kiełkowanie – klucz do zdrowia

Kiełkowanie roślin strączkowych zwiększa ich wartość odżywczą – aktywują się enzymy, witaminy (A, B, C, E), minerały (wapń, magnez, cynk), bioflawonoidy i inne cenne substancje. Kiełki są bardziej strawne i mniej powodują wzdęcia. Można je łatwo przygotować w domu, używając słoika lub specjalnego naczynia do kiełkowania.

Hummus z ciecierzycy

 

Lista tagów:

Porady Przepis ETA BezGlutenu

Inne wpisy w kategorii "Porady"BLOG

Kawa to nie tylko zwykły napój – to rytuał, sposób na pełne energii rozpoczęcie dnia lub zatrzymanie się na chwilę i cieszenie się chwilą spokoju. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym baristą...

Niekończąca się historia. Dokładnie tak można nazwać dążenie do utrzymania czystości urządzeń do gotowania i pieczenia. Ale mamy dla Ciebie kilka prostych trików, jak łatwo poradzić sobie z tłuszczem,...

Pomarańczowy krągły owoc nazywają królową jesieni Ci, którzy na targu dostają lub kupują dynie i robią z nich zupę (a może jeszcze zostanie trochę puree na ciasto). My, fani żółto-pomarańczowych kulek...

(function(h,o,t,j,a,r){ h.hj=h.hj||function(){(h.hj.q=h.hj.q||[]).push(arguments)}; h._hjSettings={hjid:3902287,hjsv:6}; a=o.getElementsByTagName('head')[0]; r=o.createElement('script');r.async=1; r.src=t+h._hjSettings.hjid+j+h._hjSettings.hjsv; a.appendChild(r); })(window,document,'https://static.hotjar.com/c/hotjar-','.js?sv='); var _smartsupp = _smartsupp || {}; _smartsupp.key = '93c1cfadc4e59bef99b9113429219ff616019f59'; window.smartsupp || (function (d) { var s, c, o = smartsupp = function () { o._.push(arguments) }; o._ = []; s = d.getElementsByTagName('script')[0]; c = d.createElement('script'); c.type = 'text/javascript'; c.charset = 'utf-8'; c.async = true; c.src = 'https://www.smartsuppchat.com/loader.js?'; s.parentNode.insertBefore(c, s); })(document); (function (m, a, i, l, e, r) { m['MailerLiteObject'] = e; function f() { var c = {a: arguments, q: []}; var r = this.push(c); return "number" != typeof r ? r : f.bind(c.q); } f.q = f.q || []; m[e] = m[e] || f.bind(f.q); m[e].q = m[e].q || f.q; r = a.createElement(i); var _ = a.getElementsByTagName(i)[0]; r.async = 1; r.src = l + '?v' + (~~(new Date().getTime() / 1000000)); _.parentNode.insertBefore(r, _); })(window, document, 'script', 'https://static.mailerlite.com/js/universal.js', 'ml'); var ml_account = ml('accounts', '3488978', 'x7r4s8t8y4', 'load');