Wypieki bezglutenowe: przepisy ETA
Wypieki bezglutenowe: przepisy ETA
Coraz więcej osób zmaga się z nietolerancją glutenu i poszukuje smacznych alternatyw. Klasyczne chleby ale również słodkie wypieki do których dodajemy mąki bezglutenowe, zyskują więc na popularności. Przedstawiamy kilka propozycji, które można przygotować z pomocą wypiekaczy marki ETA.
Bajgle bezglutenowe
Niezależnie od tego, czy stosujesz dietę bezglutenową, czy po prostu chcesz spróbować czegoś nowego, koniecznie przygotuj bezglutenowe bułeczki. Bajgle to świetna alternatywa dla klasycznych bułek, najbardziej rozpowszechnionych w Nowym Yorku, chociaż tak naprawdę wywodzą się z Polski. Można je rozpoznać po oryginalnym kształcie.
-
490 g mąki bezglutenowej
-
7 g drożdży suszonych
-
24 g cukru
-
12 gramów soli
-
300 ml ciepłej wody
-
85 g masła o temperaturze pokojowej
-
woda
-
1 łyżka melasy lub cukru trzcinowego
-
8 g soli
-
1 jajko
-
18 g mleka
-
sezam, mak lub kminek
- Umieść wodę, masło, mąkę, cukier, sól i suche drożdże w misie z zainstalowanymi hakami do ugniatania. Włączy program CIASTO. Po zakończeniu programu, gotowe ciasto wstaw do lodówki na co najmniej 30 minut.
- Po tym czasie wyjmij ciasto z lodówki na deskę posypaną mąką i lekko ugniataj. Następnie, podziel je na 8 równych części. Uformuj kształt koła, lekko spłaszcz, po czym drewnianą łyżką zrób w środku dziurkę. Tak przygotowanego bajgla nałóż na drewnianą łyżkę i przekręć ją kilka razy tak, aby otwór w środku miał przynajmniej 3-4 cm.
- W międzyczasie zagotuj wodę w dużym garnku z solą i łyżką melasy lub cukru trzcinowego. Ostrożnie włóż bułeczki do wrzącej wody i gotuj przez maksymalnie minutę z każdej strony. Wyjmuj je łyżką cedzakową, odsącz, a następnie ułóż na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Posmaruj je roztrzepanym jajkiem i posyp ziarnami aby poprawić ich smak i wygląd.
- Piecz na złoty kolor w piekarniku nagrzanym do 200°C przez około 20-25 minut. Pozwól im lekko ostygnąć przed podaniem.
Chleb bezglutenowy
- 500 ml letniej wody
- 500 g mąki bezglutenowej
- 2 łyżki nasion słonecznika
- 2 łyżki siemienia lnianego
- 2 łyżki pestek dyni
- 5 g ziarenek kminku
- 10 gramów soli
- 7 g suchych drożdży
- 2 łyżki oleju
- W osobnym naczyniu wymieszaj sypkie składniki z suchymi drożdżami. Do blaszki wypiekacza wlej wodę i olej, a następnie dodaj sypką mieszankę oraz nasiona.
- Włącz program BEZGLUTENOWY, ustaw ciemny kolor skórki.
- Po upieczeniu wyjmij chleb z wypiekacza i pozostaw na 10 minut. Następnie ostrożnie wyjmij z pojemnika i odstaw do całkowitego ostygnięcia, najlepiej na metalowej podstawce aby zapewnić ruch powietrza.
Bezglutenowy chlebek bananowy
Gdy tylko banany zaczną tracić swój piękny żółty kolor, nie musisz wpadać w panikę. Przeciwnie, to świetna okazja, aby wykorzystać je w inny sposób, która przyniesie nam wiele radości. Jedną z takich możliwości jest upieczenie pysznego chlebka bananowego. Dodatkowo dzięki zastosowaniu mąki gryczanej lub migdałowej możesz przygotować go w wersji bezglutenowej. Jeśli jednak nie masz w domu mąki bezglutenowej, możesz ją zastąpić 180 gramami zwykłej mąki pszennej.
-
3 duże dojrzałe banany
-
100 g cukru
-
2 jajka „L”
-
85 g stopionego masła
-
30 ml mleka
-
90 g mąki gryczanej
-
90 g mąki migdałowej
-
1 łyżeczka mielonego cynamonu
-
1 łyżeczka ciemnego kakao bez dodatku cukru
-
2 łyżeczki proszku do pieczenia
-
½ łyżeczki sody oczyszczonej
-
1 łyżeczka soli
-
1 garść posiekanych orzechów włoskich
-
1 garść całych orzechów włoskich
- Banany obierz, przełóż do miski i utrzyj z cukrem na miazgę. Umieść jajka, roztopione masło, mleko i rozgniecione banany w dużym naczyniu do pieczenia, wyposażonym w średniej wielkości haki.
- Wymieszaj suche składniki, w tym orzechy, w osobnej misce i przełóż do blaszki. Włącz program TORT, kolor „medium”.
- Gdy podczas ugniatania urządzenie wyda sygnał dźwiękowy, wsyp garść nieposiekanych orzechów, aby góra chlebka była jeszcze bardziej chrupiąca.
- Po zakończeniu programu wyjmij chlebek z wypiekacza i pozostaw do ostygnięcia. Możesz ozdobić go np. roztopioną ciemną czekoladą.
Pikantna marmolada pomarańczowa z dodatkiem imbiru
-
900 g pomarańczy
-
20 g świeżego imbiru
-
500 g cukru
- Obierz pomarańcze, pokrój miąższ na małe kawałki i usuń pestki. Imbir obierz, pokrój lub zetrzyj na grubej tarce.
- Umieść składniki w dużej blaszce ze średnimi hakami do ugniatania, posyp cukrem, wstaw naczynie do wypiekacza i wybierz program DŻEM/MARMOLADA.
- Gotowy dżem przelej do dokładnie umytych, osuszonych słoików, zakręć je i odstaw do całkowitego ostygnięcia.
Wskazówka ETA: Możesz zastąpić połowę pomarańczy innymi owocami - na przykład rokitnikiem, rabarbarem, morelami, brzoskwiniami... Wystarczy, że pokroisz je w kostkę lub zmiksujesz.
Lista tagów: