Jak dbać o włosy?
Koniec zimy oznacza pożegnanie czapek, szalików, a przede wszystkim mrozu. Wraz z początkiem wiosny, pojawia się idealna okazja na zadbanie o swoje włosy. Od czego tak naprawdę zacząć? W jakie produkty zainwestować, by efekt pięknych, bujnych włosów był długotrwały? Co zrobić, by skóra głowy i włosy odżyły po zimie i noszeniu czapek? Należy zadać sobie pytanie, czy proces poprawy stanu naszych włosów będzie uzależniony jedynie od produktów kosmetycznych czy również od urządzeń do stylizacji włosów, diety czy samego stanu zdrowia. Poniżej przedstawiamy podstawowe zasady do pielęgnacji skóry głowy i włosów.
Określenie rodzaju i stanu włosów.
Zanim zdecydujemy się wydać ogromne sumy pieniędzy na produkty kosmetyczne, które okażą się źle dopasowane czy drogie suszarki lub prostownice, skupmy się na określeniu stanu naszych włosów. Czy są normalne, suche, zniszczone? Czy włos jest cienki lub gruby? Czy włosy są gęste czy rzadkie? Jaki mamy skręt włosa? Kręcony, falowany czy prosty? Takie określenie rodzaju i stanu włosa pomoże nam ukierunkować dalsze kroki.
Zdefiniowanie problemu naszych włosów.
Gdy określimy jakie mamy włosy, możemy skupić się na tym, co chcemy w nich poprawić. Aby to ułatwić, warto przygotować sobie listę, co chcemy zmienić w przyszłości i wyeliminować obecne problemy. Czy włosy są oklapnięte, rozdwajają się? Czy zniszczone od zabiegów chemicznych? Czy się elektryzują? Są matowe, przetłuszczają się? Zdefiniowanie problemu ułatwi nam określenie celu, na jakim nam zależy. Warto też zwrócić uwagę na porowatość włosa. Włosy o niskiej porowatości (z małą ilością szczelin, ubytków w strukturze włosa) będą gładkie, błyszczące, silne. Ważne jest też zwrócenie uwagi na samą skórę głowy. Problem z włosem nie będzie tkwił w samym włosie. Dużą rolę ogrywa stan naszej skóry głowy. Czy jest sucha, normalna, wrażliwa, skłonna do przetłuszczania się, z tendencją do łupieżu? Jeśli problem jest poważniejszy (włosy bardzo wypadają, pojawiają się zaczerwienienia, łyse miejsca na głowie lub rany), zalecamy zgłosić się do specjalisty.
Najlepsza szczotka do włosów.
Odpowiednia szczotka może znacznie polepszyć stan włosa. Przede wszystkim musimy dobrać szczotkę do naszego typu włosa. Ważne jest, by szczotka nie wciągała włosów, nie elektryzowała ich, nie wyrywała, ciągnęła. Warto zwrócić uwagę, że włosy oklapnięte mogą być również skutkiem źle dobranej szczotki. Brak kuleczek na zakończeniach ząbków powoduje ryzyko mikro urazów skóry głowy. Kluczowa jest też higiena naszej szczotki. Na szczotce zbiera się martwy naskórek, łój, łupież, zanieczyszczenia, resztki kosmetyków do stylizacji włosów. Jak powinniśmy o nią dbać i ją czyścić? Przy pomocy grzebienia pozbywamy się włosów, myjemy szczotkę szamponem i małą szczoteczką, spryskujemy środkiem odkażającym i na końcu pozostawiamy ją do całkowitego wyschnięcia.
Ścinać czy nie ścinać? Oto jest pytanie.
Zewnętrzna warstwa włosa zbudowana jest z łusek. W przypadku wysoko porowatych włosów, końcówki i na długości będą one uszkodzone, rozchylone, rozdwojone. W skutku włos jest słaby i wykrusza się. Dlatego polecamy mocniej zatroszczyć się o końcówki włosów poprzez maski, oleje, jedwabie i wizyty u fryzjera na podcięcia, by uniknąć wykruszania się końcówek i tzw. „obierania się” włosa.
Pielęgnacja włosów- jakie wybrać kosmetyki?
Włos gruby i mocny, to włos zdrowy. Zatem jakich produktów używać, by dążyć do wymarzonego celu? Kiedy i jak je stosować?
Obecnie na rynku jesteśmy zasypywani mnóstwem reklam o nowych produktach. Maski do włosów, oleje do włosów, odżywki do spłukiwania, odżywki bez spłukiwania, jedwab do włosów, szampon do włosów suchych, szampon do włosów farbowanych, suchy szampon, peeling do skóry głowy. Tyle rodzajów produktów, ile rodzajów włosów. Tak naprawdę, co warto wziąć pod uwagę to nasze preferencje do typu produktu oraz co tak naprawdę nasz włos potrzebuje. Jeśli przetłuszczają nam się włosy, warto zainwestować w szczotkę do masażu skóry głowy i peeling do włosów. Pozwoli nam to dogłębnie oczyścić skórę głowy z nadmiaru łoju, łupieżu, zanieczyszczeń. Jeśli mamy rozdwojone sucha końcówki włosów, zadbajmy o nie poprzez jedwabie lub oleje. Bez obaw sięgajmy po oleje do włosów- nawilżają, odżywiają, łagodzą i pomagają zmniejszać problemy skórne.
Ważnym aspektem jest zwrócenie uwagi na skład produktów- starajmy się wybierać kosmetyki bez m.in. silikonów, parabenów, alkoholi, sls-ów.
Przed myciem włosów proponujemy wykonać masaż szczotką wraz z peelingiem, na uprzednio wilgotne włosy. Włosy warto umyć dwa razy: pierwsze mycie wstępnie ułatwi pozbycie się warstwy łoju, łupieżu. Drugie dogłębnie oczyści skórę głowy. Po umyciu zalecamy zawinąć włosy w bawełniany ręcznik lub podkoszulek w celu odsączenia nadmiaru wody- nie pocieraj włosów w ręcznik! Uszkadzana jest wtedy struktura włosa. Starajmy się też nie czesać włosów mokrych. Szarpanie, pocieranie otwiera łuskę włosa. Produkty takie jak odżywki, jedwabie powinny być nakładane od końcówek w górę, do nasady.
Proste jak drut, zaplątane czy wiatr we włosach? Czyli kilka słów o produktach do stylizacji włosów.
Suszenie włosów naturalnie czy za pomocą suszarki?
Najlepszym sposobem na suszenie włosów jest sposób naturalny. Jeśli nie mamy takiej możliwości, wybierzmy suszarkę z regulacją temperatury i siłą nawiewu oraz z opcją chłodnego nawiewu, zwłaszcza przy suszeniu włosów suchych i zniszczonych.
Ciekawym produktem jest suszarka do włosów ETA Fenite Fen ETA832090000, która oprócz wyżej wymienionych funkcji posiada również jonizację powietrza, która zmniejsza ryzyko elektryzowania się włosów. Suszarka ta posiada również dwie nasadki: koncentrator i dyfuzor do stylizacji włosów.
Dla osób ceniących swój czas polecamy lokówko- suszarki, które umożliwią jednoczesne suszenie jak i stylizację włosów. Takie urządzenie ma dużo zalet m.in. niższa temperatura powietrza nie niszczy włosa, jak tradycyjna lokówka. Dodatkowo użycie szczotki umożliwia uniesienie włosa od samej jego nasady. Dobrą polecenia lokówko-suszarką jest ETA Fenite 6 II - ETA532190000. Funkcja jonizacji, 2 stopnie regulacji powietrza to jedne z nielicznych zalety tego urządzenia. 6 wymiennych nasadek umożliwia stworzenie fryzur na każdą okazję. Włosy mają nadaną objętość i blask.
Najlepsza prostownica, czyli jaką wybrać dla swoich włosów?
Na przykładzie dwóch prostownic przedstawimy o czym warto pamiętać przy jej wyborze.
Prostownica do włosów ETA Fenite ETA333790000 jest urządzeniem zawierającym płytki o powierzchni: ceramika- turmalin, który nagrzewa się równomiernie i zmiejsza ryzyko zniszczenia włosów, niż w przypadku płytek metalowych. Prostownica ta posiada 4 stopnie regulacji, jak i jonizację włosów. Szybkie nagrzewanie oraz zbiornik na wodę umożliwia szybkie prostowanie włosów. Ciekawą funkcją w tym modelu urządzenia jest opcja parowego nawilżania włosów. Pozwoli to na efektowne wystylizowanie włosów z pomocą pary wodnej.
Prostownica bezprzewodowa ETA Fenite Travel ETA633790000 jest prosta obsługa i łatwo się ją konserwuje. Płytki ceramiczne umożliwiają proste prostowanie, są delikatne dla struktury każdego typu włosa. Ruchome płytki zapewniają doskonałą przyczepność do włosów. Regulacja temperatur pozwala na prostowanie nawet cienkich włosów. Sama prostownica jest bezprzewodowa, ładowana jest za pomocą kabla micro USB. Bateria litowo-jonowa 3,65 V, 4000 mAh umożliwia maksymalny czas pracy do 45 minut. Dzięki kompaktowym wymiarom zmieści się do torebki i jest idealna w każdą podróż.
Podsumowanie.
Podsumowując, pielęgnacja włosów wymaga chęci i regularności. Na początku może się wydawać, że jest to proces czasochłonny. Jednak, cel utwierdza środki. Warto poświęcić więcej czasu na domowe zabiegi pielęgnacyjne włosów i dać im szansę, by stały się źródłem relaksu i zadbania o siebie. Efektem tego będą włosy silne, grube, zadbane. Pełne blasku i objętości.
Lista tagów: