Wielofunkcyjny robot planetarny jako niezbędny element wyposażenia każdej kuchni
Wielofunkcyjny robot kuchenny znacznie skraca czas przygotowywania posiłków i wykonywania różnych czynności w kuchni, dlatego powinien znaleźć się na wyposażeniu każdego domu. Urządzenie to może skutecznie zastąpić większość akcesoriów używanych przy okazji gotowania i pieczenia oraz pełnić rolę efektywnego sous chefa. Optymalnie dopasowany robot kuchenny to inwestycja na lata.
Szczególnie wartym uwagi rodzajem takiego sprzętu jest obrotowy robot planetarny. Czym są roboty planetarne, jakie są ich wady i zalety, dlaczego warto w nie inwestować i jak wybrać robot planetarny o doskonałej relacji jakości i możliwości do ceny?
Roboty planetarne - ABC wiedzy
Etymologia nazwy i mechanizm działania
Robot planetarny to wielofunkcyjny mikser z misą, wyróżniający się na tle innych urządzeń tego typu specyficznym mechanizmem działania, przypominającym naturalny ruch ciał niebieskich układu słonecznego. Silnik urządzenia porusza bowiem mieszadłami w taki sposób, że nie tylko wirują one wokół własnej osi, ale też obracają się po obrysie będącej integralną częścią takiego robota misy. Niektóre roboty planetarne dostępne na rynku posiadają również ruchomą misę, obracającą się niezależnie od mieszadeł. Niemalże każdy robot planetarny jest zasilany bezpośrednio z sieci. Prawie każdy robot obrotowy tego typu jest urządzeniem wolnostojącym, które zajmuje ważne miejsce na kuchennym blacie.
Typowe zastosowania
Produkowane przez wiele mniej i bardziej znanych marek AGD roboty planetarne powstały w wyniku rozwoju technologicznego mikserów, dlatego najlepiej radzą sobie z szeroko pojętym mieszaniem i ubijaniem. To zdecydowanie najbardziej efektywne i wygodne urządzenia do przygotowywania ciast, kremów i musów, które dzięki niemal całkowicie bezdotykowej obsłudze, pozwalają na zajęcie się w czasie ich pracy innymi czynnościami. Przy pomocy robota planetarnego każdy, nawet wyjątkowo ubogo utalentowany kulinarnie człowiek, jest w stanie przygotować perfekcyjnie ubitą śmietanę, masę na bezę czy biszkopt.
Dodatkowe funkcje
Wielofunkcyjny robot planetarny uzupełniają przeważnie różne akcesoria i dostawki umożliwiające wykonywanie przy pomocy urządzenia także innych typowo kuchennych czynności. Nowoczesne roboty planetarne posiadają części pozwalające na zmienienie ich maszynki do mielenia mięsa, rozdrabniacz do jarzyn, sokowirówkę czy malakser. Niektóre modele z wyższej półki posiadają nawet funkcję piekarnika. Najlepsze roboty planetarne zastępują około trzydziestu znanych urządzeń AGD do kuchni - brzmi imponująco, prawda?
Wielofunkcyjny robot planetarny najlepszą inwestycją do kuchni
Dlaczego warto kupić robot planetarny?
Robot planetarny to prawdopodobnie najlepszy wielofunkcyjny robot kuchenny, w jaki można zainwestować. Nie bez powodu rekomenduje go duża liczba znanych postaci świata kulinarnego, kucharzy, restauratorów i cukierników. Zalety urządzenia są w stanie docenić wszyscy użytkownicy - zarówno Ci, dla których gotowanie jest pasją, jak i Ci, którzy nie potrafią nawet ugotować wody na makaron. Robot planetarny jest w stanie ich wyręczyć w bardzo dużej liczbie kuchennych czynności.
Zalety i wady robotów planetarnych
Wielofunkcyjne roboty planetarne mają mnóstwo zalet. Działają znacznie szybciej i efektywniej od innych urządzeń małego AGD i mikserów spotykanych w kuchniach i co ważne, nie zajmują przy tym rąk. Bezdotykowa, często w pełni automatyczna obsługa sprawia, że roboty obrotowe typu planetarnego zastępują ludzkich pomocników kuchennych. Dzięki integralnym misom i pojemnikom, przy korzystaniu z tego typu urządzeń nie trzeba brudzić własnych naczyń. Co więcej, roboty planetarne są także banalnie proste w czyszczeniu - wystarczy przemyć wodą ich integralne części tj. misę, pokrywę i mieszadła lub używaną akurat dostawkę wraz z jej elementami.
Robot planetarny - wady
Podobnie jak nie ma idealnych ludzi, tak samo nie ma idealnych robotów kuchennych - nowoczesne roboty planetarne również je posiadają. W kontekście wad mówi się przede wszystkim o ich gabarytach. Urządzenia wymagają bowiem dużej ilości miejsca ze względu na wymiary. Są do tego dosyć ciężkie, przez co każdorazowe chowanie ich do szafek przeważnie okazuje się zbyt uciążliwe, dlatego roboty planetarne stoją na kuchennych blatach. Z tego powodu, roboty planetarne nie zawsze sprawdzają się w niewielkich aneksach kuchennych czy kuchniach kawalerek.
Robot planetarny – najważniejsze rzeczy istotne przy zakupie
Moc silnika
Każdy robot planetarny posiada napędzany energią elektryczną silnik, którego właściwości decydują o funkcjonalności urządzenia. Na rynku można spotkać roboty planetarne posiadające silniki o różnych mocach. Urządzenia o dużej mocy (powyżej 1000W) umożliwiają dłuższą, ciągłą pracę bez konieczności robienia przerw od modeli z silnikami słabszymi. Są też od nich szybsze i bardziej efektywne w działaniu. Słabsze roboty planetarne (o mocy od 500 do 800W) pobierają za to mniej prądu i przeważnie ciszej pracują.
Regulacja mocy
Praktycznie każdy robot planetarny posiada regulację mocy, która pozwala na dostosowanie intensywności pracy urządzenia do potrzeb. Dzięki niej, ryzyko zmielenia ziaren kawy na pył czy nierównomiernego zmiksowania pasty do kanapek redukowane jest do minimum. W robotach planetarnych spotyka się regulację płynną lub skokową. Przy zastosowaniu tej drugiej, producenci oferują przeważnie od czterech do nawet kilkunastu stopni regulacji. W zależności od modelu, roboty planetarne posiadają sterownik manualny lub cyfrowy (np. dotykowy). Niektóre roboty wyposażone są w automatyczne tryby dostosowujące intensywność obrotów silnika do konkretnych zastosowań.
Jakość części
Przy wyborze robota planetarnego warto zwrócić uwagę na jakość części, a w szczególności materiały, z jakich zostały wykonane. Warto mieć na względzie, że nieznane stopy metali i tworzywa sztuczne szybko odbarwiają się i zużywają, a także są podatne na uszkodzenia mechaniczne, przez co częściej trzeba wymieniać je na nowe. Zdecydowanie dłuższą żywotność wykazują roboty planetarne wykonywane z metalu, wyposażone w metalowe misy i szklane kielichy.
Lista tagów: