Idealne ciasto na makaron domowy - szybko i łatwo z robotem planetarnym

Data dodania: Kategorie: Porady

Idealne ciasto na makaron domowy - szybko i łatwo z robotem planetarnym

Data dodania: Kategorie: Porady

Świeży makaron jest nie tylko znacznie smaczniejszy, ale także łatwiejszy do przygotowania. Wystarczy kilka podstawowych składników, które większość z nas ma zawsze pod ręką. Nawet bez wychodzenia do sklepu możesz wyczarować luksusowy obiad lub kolację, którą zachwyci się cała rodzina.

Najlepszy makaron to ten domowy. Jak go zrobić?

Makaron dzieli się na jajeczny i bezjajeczny. Większość suchych, makaronów dostępnych w sklepach, które gotujemy w osolonej wodzie do momentu, gdy są al dente – czyli lekko twarde – zawiera tylko wodę i mąkę oraz ewentualne stabilizatory czy barwniki. Suszony makaron jajeczny znajdziesz raczej wśród czeskich marek i można go ugotować do miękkości lub półtwardości. Dla smakoszy przyzwyczajonych do włoskich makaronów będą one smakować jako rozgotowane lub niedogotowane. W restauracjach sytuacja wygląda odwrotnie – oznaką dobrej kuchni, która poważnie podchodzi do gotowania i szanuje włoską gastronomię, jest podawanie domowego, świeżego makaronu – przygotowanego wyłącznie z mąki i jajek. Woda używana jest jedynie do sklejania makaronów nadziewanych lub do ich gotowania. Wystarczy kilka minut w osolonej wrzącej wodzie i makaron gotowy jest do podania z sosem. Ten sam luksus możesz mieć także w domu.

Podstawą są dobre składniki

Świeży makaron jajeczny smakuje zupełnie inaczej niż jego suszony odpowiednik. Kluczowe jest dobre wyrobienie ciasta, w czym pomoże hak do zagniatania robota kuchennego Gratus, oraz wybór odpowiednich składników. Wybierz jajka z chowu ekologicznego, a pszenną mąkę wymieszaj z semoliną. Semolina to kaszka pszenna z pszenicy durum, która zawiera więcej glutenu, dzięki czemu lepiej wiąże składniki i nie rozgotowuje się. Możesz także eksperymentować z innymi rodzajami mąk (pełnoziarnistą, jęczmienną, żytnią, orkiszową, bezglutenową gryczaną lub ryżową), ale wtedy trzeba precyzyjnie dobrać konsystencję ciasta, która zależy od chłonności mąki oraz np. pogody – w upalne dni lub przy wysokiej wilgotności powietrza mąka zachowuje się inaczej.

 

Ciasto powinno odpocząć przynajmniej 2 godziny w lodówce

Gluten potrzebuje odpoczynku w chłodzie, by się aktywować, dlatego przygotowane ciasto owiń folią spożywczą i odłóż na co najmniej dwie godziny do lodówki. Dzięki temu będzie łatwiejsze do rozwałkowania, a makaron zachowa swój kształt. Jeśli chcesz przygotować kolorowy makaron, zrób to przed leżakowaniem – możesz dodać trochę soku pomidorowego, zmiksowanego szpinaku, sepiowego atramentu lub kurkumy. Z czerwonego, zielonego, czarnego lub żółtego ciasta przygotujesz różne rodzaje makaronów.

Do czego pasują różne kształty makaronów?

Równą grubość ciasta uzyskasz łatwo dzięki przystawce do wałkowania ciasta, kompatybilnej z robotami kuchennymi ETA Gratus, Gustus, Gratussino, Meno, Mezo oraz z maszynką do mięsa ETA. Wkładaj do niej ciasto kilkakrotnie, uzyskując coraz cieńszy płat. Możesz do niej podłączyć wykrojnik do lasagne lub trenette (płaskie, długie makarony podobne do linguine) albo do szerszych tagliatelle. Jeśli chcesz przygotować inne kształty, połącz maszynkę do mięsa z foremkami do makaronu, które łatwo zamontujesz i wyciśniesz z ciasta rurki lub nitki.

 

Podobno istnieje aż 700 opisanych kształtów makaronów, a do najpopularniejszych należą długie cienkie spaghetti, idealnie łączące się z sosem pomidorowym, szerokie płaty lasagne do faszerowania i zapiekania, krótkie ścięte rurki penne, kokardki farfalle oraz świderki fusilli – wszystkie świetnie pasują do gęstszych sosów. Szerokie fettuccine, tagliatelle lub papardelle, zawinięte w gniazda, idealnie zatrzymują sos i kawałki mięsa. Nadziewane tortellini przypominają pierścionki i we Włoszech podaje się je wyłącznie w zupie, podczas gdy ravioli zwykle są pierwszym daniem. Niezależnie od wybranego kształtu, nadzienia czy sosu, świeży makaron najlepiej ugotować jak najszybciej po przygotowaniu. W lodówce, owinięty folią spożywczą, wytrzyma maksymalnie dwa dni.

 

Przepis na domowy makaron

  • 300 g mąki pszennej uniwersalnej
  • 200 g semoliny
  • 7 jajek
  • sól

Przesiej mąkę na stolnicę, zrób w niej wgłębienie, wbij jajka, posól i wymieszaj. Zagnieć gładkie, elastyczne ciasto. Ułatwi ci to robot kuchenny ETA Gratus z hakiem do zagniatania. Ciasto owiń folią spożywczą i odstaw do lodówki na co najmniej 2 godziny. Następnie rozwałkuj je za pomocą przystawki do wałkowania makaronu, formuj i nadziewaj według upodobań. Gotuj w osolonej wrzącej wodzie do miękkości, około 2 minut.

Inne wpisy w kategorii "Porady"BLOG

Sok z pokrzywy to prawdziwa bomba witaminowa, która może zdziałać cuda dla Twojego zdrowia i samopoczucia. Zielony, intensywny w smaku napój jest nie tylko źródłem żelaza, krzemu, witamin C i K, ale r...

Wybierając słuchawki bezprzewodowe, jednym z kluczowych kryteriów staje się czas pracy na jednym ładowaniu. Długie godziny odtwarzania bez konieczności podłączania do ładowarki to wygoda, którą doceni...

Radioodbiorniki przenośne to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią sobie muzykę, wiadomości czy audycje radiowe w każdej sytuacji – w domu, ogrodzie czy podczas podróży. W tym poradniku p...

(function(h,o,t,j,a,r){ h.hj=h.hj||function(){(h.hj.q=h.hj.q||[]).push(arguments)}; h._hjSettings={hjid:3902287,hjsv:6}; a=o.getElementsByTagName('head')[0]; r=o.createElement('script');r.async=1; r.src=t+h._hjSettings.hjid+j+h._hjSettings.hjsv; a.appendChild(r); })(window,document,'https://static.hotjar.com/c/hotjar-','.js?sv='); var _smartsupp = _smartsupp || {}; _smartsupp.key = '93c1cfadc4e59bef99b9113429219ff616019f59'; window.smartsupp || (function (d) { var s, c, o = smartsupp = function () { o._.push(arguments) }; o._ = []; s = d.getElementsByTagName('script')[0]; c = d.createElement('script'); c.type = 'text/javascript'; c.charset = 'utf-8'; c.async = true; c.src = 'https://www.smartsuppchat.com/loader.js?'; s.parentNode.insertBefore(c, s); })(document); (function (m, a, i, l, e, r) { m['MailerLiteObject'] = e; function f() { var c = {a: arguments, q: []}; var r = this.push(c); return "number" != typeof r ? r : f.bind(c.q); } f.q = f.q || []; m[e] = m[e] || f.bind(f.q); m[e].q = m[e].q || f.q; r = a.createElement(i); var _ = a.getElementsByTagName(i)[0]; r.async = 1; r.src = l + '?v' + (~~(new Date().getTime() / 1000000)); _.parentNode.insertBefore(r, _); })(window, document, 'script', 'https://static.mailerlite.com/js/universal.js', 'ml'); var ml_account = ml('accounts', '3488978', 'x7r4s8t8y4', 'load');