80 lat na rynku - historia marki ETA

Data dodania: Kategorie: Porady

80 lat na rynku - historia marki ETA

Data dodania: Kategorie: Porady

Od ponad ośmiu dekad, urządzenia marki ETA ułatwiają życie w czeskich, słowackich, polskich oraz wielu innych zagranicznych domach. Firma przeszła długi proces rozwoju, zmieniając kilkukrotnie swoją nazwę i wprowadzając na rynek produkty, które zarówno kobiety, jak i mężczyźni mogli uznać za niezbędne, choć wcześniej nie mieli o nich pojęcia. Przyjrzyjmy się bliżej historii i pierwszym sukcesom firmy ETA.

Historia ETA – od innowacji po codzienność

Początki: ESA i pierwsze żelazka (1943)

Historia ETA rozpoczyna się w 1943 roku, kiedy to praski biznesmen Jan Prošvic oraz Vilém Eckhardt założyli fabrykę ESA na obrzeżach Hlinska. Firma o nazwie Elektro-technická společnost akciová początkowo produkowała dla niemieckiej armii dystrybutory telefoniczne. Jednak równocześnie, w tajemnicy, zajmowała się produkcją pierwszych żelazek z wkładem ceramicznym. To właśnie te nieoficjalne produkty stały się fundamentem późniejszych sukcesów.

Pierwsze żelazko ESA

W ESA produkowano proste, ale nowatorskie żelazka, które od początku zdobywały popularność. Zatrudnionych było około czterdziestu osób, co pozwalało niektórym pracownikom uniknąć przymusowej pracy w nazistowskich Niemczech.


Żelazo ESA i nowszy model ETA 55N (po prawej)

Rozwój i zmiany po wojnie

Po zakończeniu wojny ESA zatrudniała już 300 pracowników, a produkcja skupiała się na produkcji innych urządzeń nadających się do użytku domowego, takich jak wentylatory, przetwornice do gramofonów czy grzejniki. Trzy lata później ESA została znacjonalizowana, a marka przestała istnieć. Założyciel marki, Jan Prošvic, uciekł przed komunizmem do obcego kraju. Jej wyroby były dalej produkowane pod marką ogólnopolskiej firmy Elektro-Praga. W 1949 roku firma usamodzielniła się i powstała państwowa spółka Elektro-Praga Hlinsko posiadająca monopol na produkcję domowego elektrycznego sprzętu AGD. 


Elektryczna płyta grzewcza ETA 038

Odkurzacze, suszarki do włosów i trzepaczki

Dzięki monopolowi, czechosłowackie gospodarstwa domowe od 1950 r. mogły posiadać grzałkę zanurzeniową i suszarkę do włosów w 1951 r. na rynku pojawiła się ubijaczka, a w 1952 r. wznowiono produkcję przedwojennych odkurzaczy cygarowych i garnkowych. Do tego czasu większość urządzeń miała jedynie oznaczenia numeryczne, a nie nazwy. 

Współpraca projektantów i artystów

Wszystko zmieniło się wraz z pojawieniem się nowoczesnego odkurzacza typu Standard z 1954 roku, który był przełomowy także dlatego, że po raz pierwszy przy jego produkcji z równą uwagą poświęcono rozwiązaniom technicznym i konstrukcyjnym. To właśnie odkurzacz Standard jako pierwszy zaprezentował produkty Elektro-Pragi za granicą. Za oryginalnym wyglądem, inspirowanym wzornictwem przemysłowym rozpowszechnionym w Stanach Zjednoczonych, stoi projektant Stanisław Lachman. Tak rozpoczęła się współpraca projektantów i artystów. Popularność i zainteresowanie sprzętem AGD znalazło odzwierciedlenie także w liczbie pracowników, która w 1955 roku wzrosła do 1900 osób. 

Odkurzacz ETA model 408

Pragomix dla każdego gospodarstwa domowego

W połowie lat pięćdziesiątych po raz pierwszy zetknięto się z mikserem Pragomix Special, który od dwóch lat czekał na swoje odkrycie w magazynach. Dopiero wtedy nieznany geniusz wpadł na pomysł stworzenia akcji promocyjnej, aby każdy dowiedział się do czego służy blender i jak go prawidłowo używać. Nowi właściciele miksera otrzymali także małą książeczkę z przepisami. Późniejsze zainteresowanie opróżniło magazyny i doprowadziło do podwojenia produkcji w następnej rundzie. W tym samym czasie zaczęto sprzedawać bardzo popularne odkurzacze Pluto w kształcie jajka i wydłużone Jupiter.

Skąd wzięła się nazwa ETA?

W 1960 roku Elektro-Praga Hlinsko rozrosła się do takich rozmiarów, że obejmowała dwa przedsiębiorstwa państwowe i dziesięć zakładów, produkowała 12 różnych urządzeń i zatrudniała prawie 3000 osób. W tym samym roku rozpoczęła się transformacja marki Elektro-Praga Hlinsko w ETA, kiedy to firma nabyła znak towarowy, który przed wojną należał do firmy Elektrotechnické aparáty. Od tego czasu znak ETA pojawiał się na wszystkich nowo produkowanych urządzeniach elektrycznych. Jednym z pierwszych urządzeń noszących nazwę ETA był grill ETA, który podobnie jak wcześniejszy blender musiał poczekać na swoją popularność do czasu odpowiedniej akcji promocyjnej. A potem stał się hitem.

Hitem stało się także szereg innych produktów, które zapewne każdy z nas zna z własnego gospodarstwa domowego lub od rodziców. 

 

ETA to nie tylko marka, ale także symbol zmian, które zachodziły w gospodarstwach domowych przez ostatnie 80 lat. Od prostych żelazek i suszarek po nowoczesne odkurzacze i blendery – produkty tej firmy towarzyszyły i wciąż towarzyszą nam w codziennym życiu. Dzięki połączeniu tradycji z nowoczesnością ETA nadal pozostaje jednym z liderów na rynku sprzętu AGD, a jej produkty cieszą się zaufaniem kolejnych pokoleń.

Czy w Twojej kuchni również znajduje się jakiś produkt marki ETA?

Lista tagów:

Retro ETA Solidny

Inne wpisy w kategorii "Porady"BLOG

Zabawa w karaoke to nie tylko mnóstwo radości, ale też sposób na rozwijanie kreatywności i pewności siebie u najmłodszych. Domowe karaoke dla dzieci to idealne rozwiązanie na rodzinne wieczory, urodzi...

Codzienna opieka nad dzieckiem potrafi być wymagająca, zwłaszcza gdy chcesz jednocześnie zająć się obowiązkami domowymi. Na szczęście nowoczesne technologie przychodzą z pomocą – elektroniczna niania ...

Według ekspertów liczba alergików stale rośnie. Katar, swędzenie skóry, zapalenie spojówek czy bóle głowy dotykają wiosną setki tysięcy osób. Oprócz odpowiedniej diagnozy i leków ulgę może przynieść r...

(function(h,o,t,j,a,r){ h.hj=h.hj||function(){(h.hj.q=h.hj.q||[]).push(arguments)}; h._hjSettings={hjid:3902287,hjsv:6}; a=o.getElementsByTagName('head')[0]; r=o.createElement('script');r.async=1; r.src=t+h._hjSettings.hjid+j+h._hjSettings.hjsv; a.appendChild(r); })(window,document,'https://static.hotjar.com/c/hotjar-','.js?sv='); var _smartsupp = _smartsupp || {}; _smartsupp.key = '93c1cfadc4e59bef99b9113429219ff616019f59'; window.smartsupp || (function (d) { var s, c, o = smartsupp = function () { o._.push(arguments) }; o._ = []; s = d.getElementsByTagName('script')[0]; c = d.createElement('script'); c.type = 'text/javascript'; c.charset = 'utf-8'; c.async = true; c.src = 'https://www.smartsuppchat.com/loader.js?'; s.parentNode.insertBefore(c, s); })(document); (function (m, a, i, l, e, r) { m['MailerLiteObject'] = e; function f() { var c = {a: arguments, q: []}; var r = this.push(c); return "number" != typeof r ? r : f.bind(c.q); } f.q = f.q || []; m[e] = m[e] || f.bind(f.q); m[e].q = m[e].q || f.q; r = a.createElement(i); var _ = a.getElementsByTagName(i)[0]; r.async = 1; r.src = l + '?v' + (~~(new Date().getTime() / 1000000)); _.parentNode.insertBefore(r, _); })(window, document, 'script', 'https://static.mailerlite.com/js/universal.js', 'ml'); var ml_account = ml('accounts', '3488978', 'x7r4s8t8y4', 'load');