Jak przygotować cappuccino, cafe latte czy espresso macchiato?

Data dodania: Kategorie: Porady

Jak przygotować cappuccino, cafe latte czy espresso macchiato?

Data dodania: Kategorie: Porady

Marzysz o pysznej kawie przygotowanej tak, jakby ktoś czytał Ci w myślach? Nie musisz zatrudniać baristy ani biec do kawiarni – automatyczny ekspres do kawy ETA Nero spełni Twoje wymagania i z przyjemnością je zrealizuje. Co więcej, jest to bardzo proste i wygodne w domowych warunkach.

Zapraszamy na kawę

Picie kawy stało się rytuałem, który ludzkość przyjęła już wieki temu. Kawa jest popularna nie tylko ze względu na zawartość pobudzającej kofeiny, ale także jako rytuał towarzyski, symbol chwili relaksu oraz doznanie smakowe i zapachowe.

 

Jednak gdy myślimy o kawie, w głowie każdego z nas pojawia się nieco inny obraz. Filiżanka kawy może mieć wiele postaci – od maleńkiego ristretta zawierającego zaledwie kilka kropli czarnego płynu, po wysokie szklanki pełne mlecznego latté czy kawy z bitą śmietaną.

 

Aby zawsze móc delektować się kawą, na którą masz akurat ochotę, nie musisz iść do kawiarni. Z praktycznym pomocnikiem, jakim jest automatyczny ekspres do kawy ETA Nero, bez trudu przygotujesz różne rodzaje kawy bezpośrednio w swojej kuchni lub biurze. Dzięki zaawansowanemu młynkowi i ciśnieniu 19 barów, jednym przyciskiem przygotujesz pachnące espresso. Z pomocą dyszy do spieniania mleka łatwo wykonasz również ulubione cappuccino czy café latté.

 

Masz trochę zamieszania w włoskiej terminologii kawowej? Nie martw się, nie jesteś sam. Pozwól, że bliżej przedstawimy poszczególne rodzaje kawy.

Espresso

Chyba najbardziej znanym napojem kawowym, przynajmniej jeśli chodzi o kawę przygotowaną metodą pressowania (czyli pod ciśnieniem), jest espresso. Zwykle to około 30 ml mocnej kawy z delikatną kremową pianką, która naturalnie powstaje pod wpływem ciśnienia.

 

Może cię zaskoczyć, że w przeciwieństwie do ristretta, o którym powiemy poniżej, espresso zawiera więcej kofeiny – zaczyna się ona wydzielać w kawie dopiero po kilku sekundach parzenia. Czas przygotowania ristretta jest więc zbyt krótki. Jeśli więc pijesz kawę dla jej pobudzających właściwości, espresso będzie odpowiednim wyborem.

Ristretto

Słyszałeś o tym? Piccolo nie istnieje! Naprawdę – mała filiżanka z kilkoma mililitrami kawy, którą zazwyczaj wyobrażamy sobie pod tym pojęciem, jest dla Włochów zupełnie normalną wielkością. Nie ma więc powodu, aby nazywać tę kawę małą, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza słowo piccolo.

 

Gęsta i mocna kawa o objętości około 20 ml, której przygotowanie trwa zaledwie kilka sekund, nazywa się ristretto. Jej smak jest naprawdę intensywny, dla niektórych wręcz zbyt mocny.

Lungo i americano

Teraz dochodzimy do wielkości kofeinowego napoju, która jest optymalna dla większości z nas. Na espresso przedłużone gorącą wodą u nas przyjęło się określenie lungo, w włoskiej kawiarni (i za granicą ogólnie) lepiej poprosić o americano.

 

Końcowa objętość, czyli ile gorącej wody dodasz do swojego espresso, zależy od twoich preferencji. Zalecana ilość to od 50 ml gorącej wody dla mocniejszego smaku do 120 ml dla łagodniejszego efektu.

Espresso macchiato

I oto nadchodzi mleko! Espresso macchiato (lub po prostu macchiato) to klasyczne espresso o objętości 25-35 ml, uzupełnione czapeczką z ubitej mlecznej pianki, która podkreśla pełny smak kawy, nie przyćmiewając go mlekiem.

 

Wskazówka ETA: Prawidłowa wymowa tego napoju może być trudna. Nie jest to mačiáto czy machiáto, jak często słyszymy, lecz makjáto.

Cappuccino

Chyba najpopularniejszym napojem, który najczęściej zamawiamy w kawiarniach, jest cappuccino. Jego przygotowanie nie jest trudne, ale oferuje unikalne doznania smakowe i niesie ze sobą pewien urok wyjątkowej okazji. Podstawą jest dobrze nam znane espresso, resztę napoju stanowi ubite mleko z mikropianką, które wypełnia filiżankę o objętości 150 do 180 ml aż po brzegi. Prawidłowa proporcja mleka do pianki powinna wynosić 1:1.

 

Mleko dzięki parowej dyszy podgrzewa się, tworzy gęstą piankę i pięknie łagodzi końcowy napój. Doświadczeni bariści nalewają je efektowną techniką latte art, która w piance tworzy różnorodne wzory, w domowych warunkach można cappuccino ozdobić choćby szczyptą cynamonu lub kakao.

 

Wskazówka ETA: Dla doskonałego efektu używaj pełnotłustego mleka do spieniania. Jeśli z jakichkolwiek powodów unikasz mleka krowiego, najlepiej sprawdza się mleko sojowe, które pod względem proporcji białek i tłuszczów najbardziej przypomina to zwierzęce.

Café latté

Ten mleczny gigant jest szczególnie popularny wśród kobiet (więcej kawy oznacza więcej czasu na rozmowy), ale często smakuje także mężczyznom. Café latté najczęściej przygotowuje się w filiżance lub szklance o objętości około 250 ml. Podstawą jest ponownie klasyczne espresso uzupełnione dużą warstwą spienionego mleka.

 

Inną wariacją, która często jest mylona z café latté, jest latté macchiato, którego przygotowanie odbywa się w odwrotnej kolejności. Espresso stopniowo wlewa się do spienionego mleka i dzięki różnej gęstości kawy, mleka i mikropianki tworzą się charakterystyczne kolorowe warstwy.

Flat white

W ostatnich latach popularność zyskała także wersja napoju kawowego o nazwie flat white, który jednak nie pochodzi z Włoch, lecz z Australii. W uproszczeniu jest to cappuccino z podwójnym espresso, czyli podwójne espresso uzupełnione mleczną pianką.

Inne wpisy w kategorii "Porady"BLOG

Święta to czas radości, spotkań rodzinnych i… kulinarnych wyzwań. Aby w pełni cieszyć się magią tego okresu, warto zadbać o niezawodnego pomocnika w kuchni. Robot planetarny ETA to idealne rozwiązanie...

W roku 2024 dokładne sprzątanie domu nie musi być już męczącym zadaniem, które pochłania cały dzień. Ten rok przyniósł wiele ciekawych trendów i innowacji w dziedzinie łatwego sprzątania, dlatego przy...

Kawa to nie tylko zwykły napój – to rytuał, sposób na pełne energii rozpoczęcie dnia lub zatrzymanie się na chwilę i cieszenie się chwilą spokoju. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym baristą...

(function(h,o,t,j,a,r){ h.hj=h.hj||function(){(h.hj.q=h.hj.q||[]).push(arguments)}; h._hjSettings={hjid:3902287,hjsv:6}; a=o.getElementsByTagName('head')[0]; r=o.createElement('script');r.async=1; r.src=t+h._hjSettings.hjid+j+h._hjSettings.hjsv; a.appendChild(r); })(window,document,'https://static.hotjar.com/c/hotjar-','.js?sv='); var _smartsupp = _smartsupp || {}; _smartsupp.key = '93c1cfadc4e59bef99b9113429219ff616019f59'; window.smartsupp || (function (d) { var s, c, o = smartsupp = function () { o._.push(arguments) }; o._ = []; s = d.getElementsByTagName('script')[0]; c = d.createElement('script'); c.type = 'text/javascript'; c.charset = 'utf-8'; c.async = true; c.src = 'https://www.smartsuppchat.com/loader.js?'; s.parentNode.insertBefore(c, s); })(document); (function (m, a, i, l, e, r) { m['MailerLiteObject'] = e; function f() { var c = {a: arguments, q: []}; var r = this.push(c); return "number" != typeof r ? r : f.bind(c.q); } f.q = f.q || []; m[e] = m[e] || f.bind(f.q); m[e].q = m[e].q || f.q; r = a.createElement(i); var _ = a.getElementsByTagName(i)[0]; r.async = 1; r.src = l + '?v' + (~~(new Date().getTime() / 1000000)); _.parentNode.insertBefore(r, _); })(window, document, 'script', 'https://static.mailerlite.com/js/universal.js', 'ml'); var ml_account = ml('accounts', '3488978', 'x7r4s8t8y4', 'load');