Odkurzacz słabo ciągnie? Porady - jak prawidłowo wyczyścić filtr.
Odkurzacz słabo ciągnie? Porady - jak prawidłowo wyczyścić filtr.
Odkurzacz słabo ciągnie? Zanieczyszczenia zostają na podłodze, mimo ustawienia mocy na maksimum? To częsty problem podczas codziennego użytkowania odkurzaczy bezworkowych i workowych. Powód przeważnie jest jeden – zapchany filtr HEPA lub pełny worek na kurz. Przyczyna, wydawać by się mogło prozaiczna, ale warto wiedzieć jak prawidłowo wyczyścić filtry w odkurzaczu i na co zwrócić uwagę.
Jeżeli odkurzacz słabo ciągnie powinniśmy sprawdzić zapełnienie zbiornika na kurz oraz czystość filtrów HEPA. To dwie główne przyczyny słabej mocy odkurzacza. Czasami zdarza się również zapchana rura, zwłaszcza kiedy mamy zwierzę domowe o długiej i gęstej sierści.
Jak prawidłowo wyczyścić filtr w odkurzaczu bezworkowym?
Czyszczenie filtra w odkurzaczu powinniśmy przeprowadzać regularnie, w zależności od częstości ich użytkowania oraz powierzchni jaką sprzątamy. Idealnie, jeżeli robimy to 1-4 razy w miesiącu. Prawidłowy sposób przedstawiamy poniżej, jako model posłuży odkurzacz ETA Stormy Home:
-
Usuń kurz i zanieczyszczenia z głównego pojemnika na kurz. W przypadku odkurzaczy z systemem cyklonowym, zwróć uwagę, czy mniejsza komora w centralnej części zbiornika również jest dokładnie wyczyszczona. Lubi się tam zbierać sierść zwierząt oraz włosy.
-
W zależności od budowy filtra, wyczyść dokładnie wszystkie warstwy filtra.
-
Pierwszy etap, to dokładne wyczyszczenie zewnętrznej warstwy, zwykle jest to siatka osłaniająca wlot do filtra.
-
Następnie należy wyjąć i wyczyścić filtr gąbkowy. Z powierzchni gąbki trzeba usunąć większe zanieczyszczenia, a następnie dokładnie wypłukać ją w wodzie. Po oczyszczeniu, z filtra gąbkowego należy dokładnie usunąć całą wodę i wysuszyć, np. na grzejniku, bądź pozostawiając na jakiś czas w przewiewnym miejscu.
-
Na koniec przechodzimy do czyszczenia filtra HEPA. Z filtra HEPA delikatnie, ale energicznie wytrzepujemy kurz, jaki zbiera się pomiędzy fałdami. Z uporczywymi zabrudzeniami możemy poradzić sobie za pomocą wykałaczki, dokładnie, ale ostrożnie wyciągając zalegające zanieczyszczenia.
-
Na koniec całość dokładnie składamy i umieszczamy w przeznaczonej na filtr komorze w zbiorniku na kurz.
- Pamiętajmy, aby zamontowany filtr i zbiornik na kurz zachował szczelność.
Co jakiś czas, zależnie od częstości użytkowani odkurzacza, należy wymienić filtr HEPA na nowy. Podpowiedzią momentu wymiany może być zmniejszona moc ssąca odkurzacza, mimo dokładnego wyczyszczenia pojemnika na kurz i filtra.
Jak prawidłowo wyczyścić filtr w odkurzaczu workowym?
Czyszczenie filtra w odkurzaczu workowym przebiega trochę inaczej. W tym przypadku worek na kurz pełni rolę zarówno zbiornika na zanieczyszczenia, jak i filtra. W zależności od modelu odkurzacza, worek na kurz może być wykonany z materiału (wielokrotnego użytku), papieru (jednorazowy), bądź też może być wielowarstwowy, zapewniając znacznie lepsze właściwości filtrujące. Przykładem mogą być worki ETA Hygienic ETA960068010 lub Antibacterial ETA960068020, to przykłady kilkuwarstwowych worków na kurz o podwyższonych właściwościach filtrujących, dedykowanych dla alergików.
Czyszczenie odkurzacza workowego jest prostsze, bo zwykle sprowadza się do wymiany worka na nowy. Wyjątkiem jest worek wielorazowego użytku, który należy bardzo dokładnie wyczyścić, a z czasem również wymieniać.
Przy dokładnym czyszczeniu odkurzacza workowego, należy zwrócić uwagę jeszcze na jeden element, mały filtr gąbkowy, który zwykle można znaleźć wewnątrz komory na worek.
Lepszej jakości odkurzacze workowe, jak ETA Avanto wyposażone są również w wyjściowy filtr HEPA. Czyści się go dokładnie tak samo, jak w przypadku odkurzaczy bezworkowych, co opisano w akapicie powyżej.
Odkurzacz bezworkowy czy odkurzacz workowy, jaki wybrać?
Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Odkurzacze bezworkowe, z uwagi na swoją budowę i brak worka na kurz łatwiej utrzymać w czystości. Są również lepszym rozwiązaniem do gospodarstw domowych w których mieszka pies czy kot. Sierść zwierząt bardzo szybko wypełnia zbiornik na kurz, co w przypadku worków, wymaga znacznie częstszej ich wymiany i podwyższa koszty użytkowania. W tym przypadku odkurzacz bezworkowy naszym zdaniem sprawdzi się lepiej.
Odkurzacze workowe są trochę prostsze w użytkowaniu, co np. może mieć znaczenie w przypadku starszych osób, preferujących klasyczne rozwiązania.
Lista tagów: